12 sierpnia, 2020 Zdrowie i uroda 0

Miliony osób na całym świecie spożywają alkohol, jednak nie każdy jest uzależniony. Faktem jest to, że niektóre osoby mają większe predyspozycje do tego, aby stać się alkoholikiem, jednak nie tylko geny mają znaczenie. Wiele zależy od tego, jakie mamy nastawienie do siebie i świata, czy jesteśmy podatni na namowy innych i czy zdajemy sobie sprawę z tego, jakie konsekwencje może mieć nadmierne picie. Mitem jest to, że uzależniają się tylko osoby bez wykształcenia i z rodzin dysfunkcyjnych.

Przebieg terapii dla alkoholików

dobra terapia dla uzależnionych od alkoholuSpecjaliści zajmujący się leczeniem osób, które mają problemy z alkoholem twierdzą, że najtrudniejsze jest, aby przekonać ich do zmiany sposobu życia i myślenia. Według alkoholików, problem mają inni, a oni chcą po prostu żyć tak jak lubią. Faktem jest to, że alkohol zwiększa agresję i prowadzi nie tylko do przestępstw, ale i przemocy w rodzinie. Jest to choroba, którą trzeba leczyć w profesjonalny sposób. Trzeba również wiedzieć, że alkoholikiem jest się całe życie i już zawsze trzeba będzie kontrolować swój stan. Najpierw jednak trzeba zacząć zmieniać podejście osób chorych. Dobra terapia dla uzależnionych od alkoholu prowadzona jest właściwie w każdym mieście. Leczeniem zajmują się psychoterapeuci, którzy mają spore doświadczenie. Takie leczenie zawsze jest długotrwałe, a efekty zależą głównie od zaangażowania pacjenta i jego wiary w to, że życie w trzeźwości też ma sens. Dobre efekty daje leczenie w zamkniętych ośrodkach. Pozwala na odizolowanie pacjenta od dawnych nawyków, znajomych i miejsc, które kojarzyły się z alkoholem. W ośrodku prowadzone są terapie zarówno indywidualne, jak i grupowe. Pacjenci uczą się asertywności i zdobywają większą pewność siebie. To pozwoli im w przyszłości nie ulegać namowom innych osób. Będą również uczyć się tego, jak nawiązywać prawidłowe relacje z innymi osobami.

Faktem jest to, że osoby uzależnione od alkoholu zapominają o tym, jak powinno wyglądać codzienne życie. Nie interesują się tym, co czują inni. Nie chcą słuchać, że mają problem, który wymaga leczenia. Dopiero po jakimś czasie część alkoholików decyduje się na rozpoczęcie terapii. Gdy są trzeźwi zauważają, jak wiele rzeczy ich ominęło. Tak naprawdę zaczynają się uczyć tego, jak należy żyć. Terapeuta ma za zadnie uświadomić im, że alkoholu nigdy tak naprawdę nie potrzebowali.