
Pożar przeważnie wybucha niepostrzeżenie i w zależności od panujących warunków, rozprzestrzenia się szybko lub wolno. Jeżeli nie zostanie zlokalizowany na czas, to może spowodować ogromne straty. Najczęściej wybucha on w budynkach mieszkalnych lub zakładach pracy czy magazynach, dlatego też takie obiekty powinny być szczególnie dobrze zabezpieczone.
Z jakich zabezpieczeń przeciwpożarowych warto korzystać?
Budynki drewniane, betonowe, z cegły czy o stalowych konstrukcjach, muszą mieć odpowiednie zabezpieczenia przed pożarem, ponieważ wymaga tego prawo. Ich dobór jest gwarancją skuteczności działania w razie pojawienia się zagrożenia. Ogólnie rekomendowane zabezpieczenia przeciwpożarowe dzieli się na czynne i bierne i można je stosować w każdym budynku. Ich zadaniem jest możliwe niedopuszczenie do wybuchu pożaru, jego rozprzestrzenianiu i ewentualnym gaszeniu. Bierne zabezpieczenia są montowane w celach profilaktycznych oraz oddziałujących na bardzo wczesnym etapie pożaru. Najczęściej stosowane są specjalne farby pęczniejące, które pod wpływem wysokiej temperatury kilkukrotnie powiększają swoją objętość, tworząc warstwę ochronną. Nakładane są one na stalowe elementy konstrukcji budynku jako jedna z warstw zapraw malarskich. Wykorzystywane są także powłoki nanoszone metodą natryskową, które uniemożliwiają rozprzestrzenianie się ognia na kolejne powierzchnie budynku. W przypadku czynnych zabezpieczeń przeciwpożarowych, najczęściej spotyka się czujniki dymu, ognia i temperatury, gaśnice, systemy wentylacji, która błyskawicznie wyciąga dym z pomieszczeń, dając szansę ludziom na ewakuację czy natryski montowane w sufitach. Tak naprawę im więcej będzie skutecznych zabezpieczeń w budynku, tym mniejsze ryzyko na pojawienie się pożaru lub też znaczące minimalizowanie strat następujących w wyniku ognia.
Wybór zabezpieczeń przeciwpożarowych powinien być dostosowany do konkretnego budynku, ponieważ inne będą wymagane w domach jednorodzinnych, halach magazynowych czy biurowcach. Jedynie właściwie zamontowane mechanizmy ochronne są w stanie przeciwdziałać pożarom, dlatego im wykonanie powinno się zlecić fachowcom. Część z nich wykonuje się już na etapie budowy budynku ponieważ stanowią elementy konstrukcji, a resztę można w dowolnym momencie.