12 lipca, 2020 Wygląd / Uroda 0

Dawniej naszyjnik z prawdziwych pereł był oznaką majętności i dobrego gustu. W zależności od tego od tego z ilu składał się sznurów i czy były one krótkie czy długie, mógł stanowić idealny dodatek do wieczorowej kreacji jak i do codziennego eleganckiego kostiumu. Im bardziej okrągłe i regularne w kształcie perły tym cenniejszym był naszyjnik a wielbicielki pereł niewiele sobie robiły z pecha, które perły rzekomo przynosiły.

Klasyka na co dzień czyli perłowe naszyjniki

klasyczne naszyjniki z pereł

Przekonanie, iż perły przynoszą nieszczęście jest raczej naszym rodzimym wytworem. Wiążą się ze starym wierzeniem, że perły to łzy aniołów. Inny powód to ten związany z ich powstawaniem. Perła powstaje na skutek reakcji obronnej organizmu perłopława. Jeżeli pod pancerz mięczaka dostanie się ciało obce lub pasożyt, które w znacznym stopniu zagrażają jego organizmowi, zaczyna n wytwarzać kolejne warstwy masy perłowej dookoła intruza. Stąd zapewne pochodzi teoria, że skoro perły powstają w skutek cierpienia, same są przyczyna cierpień i wszelkich nieszczęść. Jednak w kulturze światowej perły są symbolem szczęścia i wszelkiej pomyślności. Niezależnie od tego do którego z poglądów się skłonimy, klasyczne naszyjniki z pereł są jedną z najpiękniejszych ozdób, jakie kiedykolwiek powstały. Były doceniane już w starożytności. Niezwykły proces ich powstawania sprawiał, że były niezwykle rzadkie co z kolei wpływało znacząco na ich cenę. Dzisiaj biżuteria z pereł bazuje właściwie wyłącznie na perłach pochodzących z hodowli, gdzie można pozyskiwać konkretne kolory a nawet kształty pereł. Dzisiaj odchodzi się od przekonania, że najcenniejsze perły to te o idealnym kształcie. Im bardzie niespotykany kształt czy kolor perły, tym większym powodzeniem będzie się ona cieszyć.

Hodowle kontrolowane przez człowieka dały szerszy dostęp do pereł i znacząco wpłynęły na obniżenie ich ceny. Dzisiaj naszyjnik z prawdziwych perze mogą stanowić codzienną ozdobę. Dużym powodzeniem cieszą się wszelkiego rodzaju połączenia pereł ze srebrem i złotem oraz inne ozdoby jak bransoletki czy kolczyki. Dawniej, z uwagi na sposób w jaki powstają perły w warunkach naturalnych oraz niezwykłą rzadkość ich występowania były one czymś niezwykłym same w sobie. Dzisiaj o niezwykłości perły stanowi jej niewytarzany kolor lub niecodzienny kształt.