20 kwietnia, 2020 Usługi 0

Ostatnio postanowiłam zacząć inwestować w nieruchomości. Jest to bardzo pewny i intratny biznes. Zakupiłam kilka mieszkań, a teraz zamierzałam je wynajmować i w ten sposób zacząć zarabiać. Musiałam jeszcze tylko dokończyć pewne formalności. Jednym z nich było zrobienie świadectwa charakterystyki energetycznej budynków przeznaczonych na wynajem. Zależało mi na tym, aby znaleźć kogoś, kto to wykona w bardzo dobrej cenie., gdyż nie chciałam przepłacać.

Zleciłam wykonanie charakterystyki energetycznej budynku

świadectwo charakterystyki energetycznej budynkuZgodnie z prawem wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku jest obligatoryjne w przypadku lokali i budynków przeznaczonych na wynajem, a także na sprzedaż na podstawie umowy kupna – sprzedaży lub spółdzielczego prawa własności do lokalu. Wiele osób decyduje się jednak wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku nawet wtedy, kiedy prawo nie nakłada na nich takiego obowiązku, gdyż jest to bardzo dokładnie sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej. Na świadectwo charakterystyki energetycznej budynku składa się wykonanie audytu energetycznego, który określa ile energii elektrycznej jest zużywane przez dane gospodarstwo oraz pomiarów elektrycznych, które określają efektywność zużycia tej energii. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku kończy się wystawienie certyfikacji energetycznej budynku. Taki dokument jest ważny 10 lat od momentu jego wystawienia, pod warunkiem że w między czasie nie zostały wykonane żadne istotne zmiany w instalacji elektrycznej. Do takich istotnych zmian możemy zaliczyć wymianę okablowania lub dołożenie dodatkowego łączna w instalacji. W takim dokumencie oprócz wyników audytu i pomiaru znajduje się także opinia elektryka, co do stanu instalacji elektrycznej oraz zalecenia na najbliższy czas do wykonania lub kontroli stanu instalacji elektrycznej. Zleciłam wykonanie takiej certyfikacji w moich budynkach.

Mimo iż świadectwo charakterystyki energetycznej budynku mogą wykonać tylko osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, bez problemu udało mi się znaleźć elektryka, który wystawił mi taką certyfikację elektryczną. Cena za wykonanie takiej usługi również nie była zbyt wysoka, ponieważ zależała ona od wielkości mieszkania, budynku lub lokalu, którego dotyczyła.