
Nagromadzone w ogrodzie stosy gałęzi i pędów, pozostałe po przycinaniu nierzadko bywają problemem. Nie do końca wiadomo co z nimi zrobić, jak wykorzystać, bądź w jaki sposób się ich pozbyć. Przycinanie posiadanych nasadzeń jest koniecznością. Zabieg ten przede wszystkim stymuluje rozwój i dalszy wzrost rośliny, najczęściej stosowany jest w celu zagęszczenia np. młodego żywopłotu. Często przycinamy także krzewy ozdobne, nadając im pożądany kształt, oraz zbyt mocno rozrastające się konary drzew.
Rodzaje rębaków do drzewa
Zabiegi polegające na przycinaniu gałęzi i skracaniu pędów to konieczność w większości ogrodów, jak również w sadach. Zabieg ten niestety generuje duże ilości odpadów organicznych, z którymi trzeba sobie jakoś poradzić. Co prawda większość możemy spalić, choć nie jest to najlepsza opcja patrząc pod kontem dbania o środowisko, jednak nawet i to wyjście będzie wymagało pocięcia największych gałęzi na znacznie mniejsze. Aby prace te nie wiązały się ze zbyt dużym wysiłkiem i nakładem czasu, warto zainwestować w nowy rębak do drewna. Urządzenie to w prosty sposób zamieni wszelkie gałęzie i pędy zebrane z ogrodu w drobne zrębki. Tak otrzymany materiał możemy nie tylko spalić, ale zagospodarować w ogrodzie. Zrębki posłużyć mogą za doskonałą ściółkę dla roślin, dzięki czemu zaoszczędzimy na zakupie tej sklepowej. Zrębki mogą stanowić także element, którym wysypiemy alejki znajdujące się w ogrodzie. Zatem nowy rębak do drewna to urządzenie, które odnajdzie się w większości ogrodów, sadów, czy nawet na działkach. Pytanie dotyczy jedynie modelu rębaka (rozdrabniacza), który zakupimy. Do użytku w przydomowych ogrodach producenci oferują nam modele spalinowe i elektryczne. Natomiast w miejscach przetwarzania drewna na szeroką skalę, czy w gospodarstwach rolnych sprawdzi się rębak ciągnikowy, który do swojej pracy wymaga ciągnika.
Rozdrabniacze spalinowe lepiej sprawdzą się w dużych ogrodach, gdzie gromadzi się dużo materiału do przerobienia. Są one dość głośne, jednak dzięki temu, że nie wymagają podłączenia do prądu, można je ustawiać w dowolnym miejscu na działce, tak aby hałas nikomu nie przeszkadzał. Rozdrabniacze elektryczne natomiast polecane są do mniejszych ogrodów, ponieważ najlepiej radzą sobie z drobniejszym materiałem. Ten model ograniczony jest długością przewodu zasilającego, jednak jego praca jest dość cicha, nie jest więc uciążliwa.