5 grudnia, 2020 Maszyny i Urządzenia 0

Nagromadzone w ogrodzie stosy gałęzi i pędów, pozostałe po przycinaniu nierzadko bywają problemem. Nie do końca wiadomo co z nimi zrobić, jak wykorzystać, bądź w jaki sposób się ich pozbyć. Przycinanie posiadanych nasadzeń jest koniecznością. Zabieg ten przede wszystkim stymuluje rozwój i dalszy wzrost rośliny, najczęściej stosowany jest w celu zagęszczenia np. młodego żywopłotu. Często przycinamy także krzewy ozdobne, nadając im pożądany kształt, oraz zbyt mocno rozrastające się konary drzew.

Rodzaje rębaków do drzewa

nowy rębak do drewnaZabiegi polegające na przycinaniu gałęzi i skracaniu pędów to konieczność w większości ogrodów, jak również w sadach. Zabieg ten niestety generuje duże ilości odpadów organicznych, z którymi trzeba sobie jakoś poradzić. Co prawda większość możemy spalić, choć nie jest to najlepsza opcja patrząc pod kontem dbania o środowisko, jednak nawet i to wyjście będzie wymagało pocięcia największych gałęzi na znacznie mniejsze. Aby prace te nie wiązały się ze zbyt dużym wysiłkiem i nakładem czasu, warto zainwestować w nowy rębak do drewna. Urządzenie to w prosty sposób zamieni wszelkie gałęzie i pędy zebrane z ogrodu w drobne zrębki. Tak otrzymany materiał możemy nie tylko spalić, ale zagospodarować w ogrodzie. Zrębki posłużyć mogą za doskonałą ściółkę dla roślin, dzięki czemu zaoszczędzimy na zakupie tej sklepowej. Zrębki mogą stanowić także element, którym wysypiemy alejki znajdujące się w ogrodzie. Zatem nowy rębak do drewna to urządzenie, które odnajdzie się w większości ogrodów, sadów, czy nawet na działkach. Pytanie dotyczy jedynie modelu rębaka (rozdrabniacza), który zakupimy. Do użytku w przydomowych ogrodach producenci oferują nam modele spalinowe i elektryczne. Natomiast w miejscach przetwarzania drewna na szeroką skalę, czy w gospodarstwach rolnych sprawdzi się rębak ciągnikowy, który do swojej pracy wymaga ciągnika.

Rozdrabniacze spalinowe lepiej sprawdzą się w dużych ogrodach, gdzie gromadzi się dużo materiału do przerobienia. Są one dość głośne, jednak dzięki temu, że nie wymagają podłączenia do prądu, można je ustawiać w dowolnym miejscu na działce, tak aby hałas nikomu nie przeszkadzał. Rozdrabniacze elektryczne natomiast polecane są do mniejszych ogrodów, ponieważ najlepiej radzą sobie z drobniejszym materiałem. Ten model ograniczony jest długością przewodu zasilającego, jednak jego praca jest dość cicha, nie jest więc uciążliwa.