5 października, 2018 Produkcja i przemysł 0

Metaloplastyka staje się coraz popularniejsza, ciągle wzrastający popyt sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej osób świadczących usługi z zakresu obrabiania metali. Metal nie jest materiałem łatwym do obróbki, jednak jeśli mamy niezbędne doświadczenie w tej dziedzinie oraz odpowiedni sprzęt możemy zrobić naprawdę piękne przedmioty z metalu. Rozwijająca się technika ułatwia w znacznym stopniu metaloplastykom ich pracę, chociażby dzięki laserom są w stanie w łatwiejszy sposób przycinać kawałki metalu do określonych rozmiarów.

Jak wygląda przycinanie metalu przy użyciu lasera

cięcie blach laseremWiązka lasera używana do przecięcia blachy ma grubość kilkunastokrotnie mniejsza niż tarcza do cięcia, co daje nam możliwość uzyskania kilkunastokrotnie większej precyzji cięcia. A jak wszyscy dobrze wiemy, w metaloplastyce precyzja cięcia ma bardzo duży wpływ na efekt. Cięcie blach laserem jednak nie jest takie proste, z racji tego, że procedura cięcia jest dość skomplikowana i niebezpieczna, pracownik wykonujący cięcia przy pomocy lasera musi być przede wszystkim odpowiednio przeszkolony oraz wyposażony w kombinezon, który ochroni go w przypadku gdy coś pójdzie nie tak. Laser daje nam możliwość cięcia blach o różnych grubościach, zaczynając od tych najcieńszych o grubości jednego milimetra, a kończąc nawet na takich, których grubość to kilka centymetrów. Ułatwia to pracę oraz ją przyspiesza w znacznym stopniu, ponieważ przecięcie blachy o grubości centymetra zwykłą szlifierką zajmuje do kilku razy dłużej niż w przypadku, gdy do dyspozycji mamy laser. Krótszy czas wykonywania danej czynności sprawia, że efektywność całej produkcji bardzo mocno wzrasta, co przekłada się bezpośrednio na większe zarobki firmy. Precyzja cięć pozwala nam na tworzenie się mniejszej ilości odpadów, co przekłada się na oszczędności na materiale.

Jeśli nasza praca polega na obróbce metali, to inwestycja w laser jest najlepszym, co możemy zrobić, ponieważ na pewno nam się to zwróci. Jeśli jednak nie prowadzimy własnej działalności, a chcemy pracować u kogoś, kto prowadzi tego typu firmę, warto odbyć sobie niezbędne szkolenie uprawniające nas do obsługi lasera do cięcia, ponieważ zwiększy to po pierwsze szanse na dostanie konkretnej pracy, a po drugie mamy dzięki temu możliwość na wyższe zarobki. Kosz takiego szkolenia to od tysiąca do dwóch tysięcy złotych.