7 listopada, 2018 Usługi 0

Zależało nam przede wszystkim na tym, aby zatrudniać odpowiednich pracowników z dość wysokimi kwalifikacjami na stanowiska produkcyjne, które zamierzaliśmy obsadzić. Dlatego też skupiliśmy się na zatrudnieniu poszczególnych osób z Białorusi, gdyż jak się okazało takie osoby najczęściej są nie tylko bardzo pracowite, ale także o wiele tańsze dla nas jako dla pracodawców.

Jak zatrudnić pracownika z Białorusi?

praca dla białorusinówPracownicy z Białorusi, których mieliśmy okazję obserwować przez okres próbny wydawali się być nawet bardziej pracowici od tych osób, które zatrudniliśmy przeważnie z Polski. Dlatego tym bardziej postanowiliśmy coś z tym zrobić i otworzyć w naszej firmie specjalny oddział dla takich pracowników, aby porównać sobie efektywność ich pracy z efektywnością pracy innych osób zatrudnionych często od wielu lat na tym samym stanowisku. Inwestycja w pracownika jest przede wszystkim bardzo ważna i faktycznie nie warto oszczędzać na osobach płacąc im za mało, gdyż tacy pracownicy nie będą efektywnie wywiązywać się z założonych celów. Każde miejsce pracy oraz każdy pracodawca powinien zwrócić także uwagę na to, że pracownicy z Białorusi stanowią niezwykle dużą grupę. Może ze względu na to, że jest to miasto położone stosunkowo blisko wschodniej granicy, a tu praca dla białorusinów się zawsze znajdzie. Moim zdaniem rekrutacja takich pracowników powinna przebiegać dokładnie w ten sam sposób, co rekrutacja pracowników z Polski, gdyż tak naprawdę nie różnią się wcale od naszych rodaków, a wręcz przeciwnie. Pracują czasem o wiele ciężej niż pracownicy lokalni. Mój szef nawet wychodził z takiego założenia, że aby inwestować w pracownika trzeba przede wszystkim skupić się na jego kwalifikacjach, a nie patrzeć na lokalizację, skąd pochodzi. Dzięki czemu będziemy uchodzić nie tylko za firmę, która oparta jest na pracownikach z różnych stron świata, ale także za taką, która dobrze płaci i wynagradza za poświęcony czas w pracy.

Praca przebiegała naprawdę bardzo dobrze i szef chwali sobie wszystkich pracowników z Ukrainy. Wiem na pewno, że pracownicy z Ukrainy pochodzący z dalekich stron, ale osiedlających się w Polsce stanowią bardzo dużą grupę osób, które gotowe są podjąć zatrudnienie praktycznie od razu. Niezależnie od tego, jaka to będzie to praca. Za to właśnie ceni się takie osoby. Moim zdaniem rekrutacja takich pracowników nie powinna odbiegać w żadnym stopniu od rekrutacji pracowników z kraju.