
Uzdatnianie wody doprowadzonej do budynku to konieczność, szczególnie jeśli woda czerpana jest ze studni. Woda w gospodarstwie domowym musi spełniać konkretne normy, choć czasem, mimo ich spełnienia, jej parametry wymagają poprawy dla własnego komfortu użytkowania. Mowa tu o twardości wody, czyli sytuacji, kiedy zawiera ona zbyt dużo wapnia i magnezu.
Uzdatnianie wody – praktyczne porady
Proces uzdatniania wody zależy od jej jakości, zatem podstawą do dobrania odpowiedniej filtracji są wyniki badań pobranych próbek wody. Badania te możemy zlecić miejscowej stacji sanepidu, a wyniki powinniśmy otrzymać już po dwóch tygodniach. Na ich podstawie wybieramy odpowiedni system uzdatniania i „budujemy” stację uzdatniania wody w domu. Jednym z podstawowych zadań stacji jest zmiękczanie wody. Twarda woda jest przyczyną wielu problemów, w szczególności awarii urządzeń grzewczych i pralniczych, a tego typu awarie bywają kosztowne. Poza tym odkładający się kamień w łazience nie cieszy oka, a dzięki temu, że jest trudny do usunięcia, wymaga specjalnych detergentów, które nie należą do najtańszych. Obrośnięty kamieniem czajnik to już klasyk. Wszystkiego tego warto uniknąć poprzez zmiękczanie wody doprowadzonej do budynku. Stacja uzdatniania wody służy także do jej odżelaziania i odmanganiania w razie potrzeby, aby poprawić barwę, zapach i przejrzystość wody. Czasem stosuje się także filtry węglowe, które bez zmiany parametrów neutralizują drobnoustroje, lub promieniowanie UV zabijające wszelkie wirusy i bakterie. Podstawą w każdej stacji do uzdatniania wody jest filtr mechaniczny umieszczany na wejściu do stacji, wychwytujący większe zanieczyszczenia, takie jak piasek, muł, zawiesiny czy rdzę. Samą stację warto umieścić w osobnym pomieszczeniu typu kotłownia lub pomieszczenie gospodarcze i zapewnić sobie swobodny dostęp do urządzenia w razie jakichkolwiek prac. Choć cały system pracuje automatycznie i nie wymaga od nas szczególnej uwagi, trzeba będzie regularnie uzupełniać zapas złoża regeneracyjnego i kontrolować parametry wody, dla pewności, że stacja działa zgodnie z przeznaczeniem.
Podczas zakupu urządzenia do uzdatniania wody zwróćmy szczególną uwagę na zakres ciśnienia wody, w jakim ono pracuje i dopasujmy go do ciśnienia posiadanego w instalacji. Dla bezawaryjnej pracy stacja musi znaleźć się w pomieszczeniu o stale dodatniej temperaturze. Musi być w nim także zapewniony dostęp do prądu i odpływu kanalizacyjnego.