22 stycznia, 2020 Finanse 0

 

Każdy, kto choć przez chwilę pracował jako księgowy, wie, że wymaga to dużej wiedzy i doświadczenia. Osoba na takim stanowisku odpowiada za rozliczanie firmy względem Urzędu Skarbowego, czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a jeżeli do ich obowiązków należy jeszcze bieżąca obsługa firmy, to konieczne jest prowadzenie bieżącej dokumentacji sprzedażowej i zakupowej. 

Najlepsze programy do fakturowania

prosty program do faktur dla księgowychSamo wystawienie dokumentu księgowego będącego fakturą, nie jest niczym skomplikowanym, bo zajmuje to chwilę. Jednak żeby zrobić to właściwie, trzeba mieć odpowiednią wiedzę i najlepiej również narzędzia. Faktury można wystawiać ręcznie, gdyż w sklepach papierniczych znajdziemy odpowiednie druki akcydensowe, które nam to umożliwią. Jednak jest to dość wymagające zadanie, bo trzeba pilnować właściwej numeracji, czy ręcznie wykonywać wszystkie wyliczenia. Zdecydowanie lepszy będzie prosty program do faktur dla księgowych, który znacznie upraszcza wykonywaną pracę. W programie, na wstępie ustala się dane firmy, które będą widniały na każdym wygenerowanym dokumencie. Można wybrać formę numeracji, ale ważne żeby była ona spójna przez cały okres rozliczeniowy. Zaletą takich oprogramowań jest możliwość zapisania w pamięci danych kontrahenta, dla jakiego wystawiamy dokument, ponieważ przy kolejnej fakturze, czy rachunku dla tej samej firmy, nie będziemy musieli po raz kolejny wpisywać jej danych. Oczywiście wszystkie obliczenia wartości podatku od towarów i usług, czy sumy netto i brutto są liczone automatycznie, więc nie ma możliwości pomyłki. Ponadto można w programie także zapisać nazwy sprzedawanych pozycji, co znacznie ułatwia wystawianie dokumentu. Wystarczy parę kliknięć, aby faktura VAT została wygenerowana.

Programy do fakturowania dla księgowych są połączone z modułem przeznaczonym do prowadzenia książki przychodów i rozchodów, lub pełnych ksiąg rachunkowych. Dzięki temu w jednym miejscu znajdują się wszystkie dokumenty umożliwiające pełny wgląd w sytuację firmy. Taki program można za darmo ściągnąć z internetu, jednakże nie będzie on posiadał zbyt wielu funkcji, lub nawet będzie działał tylko przez określony czas. Zdecydowanie lepiej jest go zakupić w sprawdzonej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem dedykowanych oprogramowań.