11 października, 2018 Rośliny / zwierzęta 0

 

Posiadanie ogrodu wiąże się z koniecznością jego pielęgnacji, do czego potrzebujemy różnorodnych narzędzi, kosiarki, podkaszarki, sekatora… Na wszystkie te rzeczy rzadko mamy dość miejsca w domu czy w garażu, a do tego zwykle wolimy, aby były one poza zasięgiem naszych dzieci. W takim przypadku może się sprawdzić postawienie w ogrodzie niewielkiej szopki, która posłuży nam do przechowywania i uporządkowania wspomnianych narzędzi.

Ładna szopka do ogrodu

impregnowane szopki ogrodoweJeśli mamy zmysł do majsterkowania i odpowiednie narzędzia stolarskie, w ciągu kilku dni sami może stworzyć odpowiadającą nam rozmiarami i estetyką ogrodową szopkę. Wystarczy stworzyć funkcjonalny projekt i kupić odpowiednie materiały. Gotowe szopki można też kupić, a ich ceny zaczynają się już od kilkuset złotych, nie jest to więc wcale duży wydatek, szczególnie jeśli potraktujemy go jako inwestycję. W sprzedaży dostępne są szopki metalowe i drewniane. Oba materiały mają swoje zalety, jeśli jednak dbamy w dużym stopniu o wygląd naszego ogrodu, to lepszym wyjściem może być szopka zrobiona z drewna. Doskonale wpisuje się ona w zielone roślinne tło, a do może świetnie wyglądać przez długie lata. Kluczem do tego jest odpowiednia konserwacja drewna. Jeśli decydujemy się na taki domek z drewna, to od razu powinniśmy wybrać impregnowane szopki ogrodowe. Dzięki impregnacji ciśnieniowej są one odporne na szkodniki i działanie czynników zewnętrznych. Nie zwalnia nas to z czyszczenia domku i jego prawidłowej konserwacji, jednak dzięki impregnacji nawet tanie drewno, takie jak sosnowe, może być idealnym materiałem do budowy szopki, która przetrwa wiele lat. Szopki produkowane są w różnych kształtach i rozmiarach, więc łatwo znaleźć taką, która będzie pasować do naszych potrzeb. Warto wybrać taką z oknami, która może będzie nieco droższa, ale dzięki oknom do środka będzie dostawać się więcej światła, a to ułatwi nam szukane potrzebnych narzędzi.

W środku szopki powinny znaleźć się odpowiednie uchwyty i haczyki na nasze narzędzia ogrodnicze. Przyda się kąt na kosiarkę i półki przeznaczone na przykład na robocze rękawiczki czy wiaderka. Jeśli w domu posiadamy kominek czy piecyk na drewno, to nasza szopka w formie malutkiego domku z zadaszonym tarasem, może też pełnić rolę drewutni. Wówczas drewno będzie przechowywane we właściwych warunkach i mniej narażone na czynniki atmosferyczne.