21 stycznia, 2020 Informatyka i Komputery 0

Pracując przy komputerze często nam się wydaje, że nasze dane które zapisujemy są bezpieczne. Niekiedy ślepo ufamy, że zapisując jakiś bardzo wartościowy plik z projektem jest on w pełni bezpieczny i zawsze tak będzie. Dopiero gdy pojawia się jakaś awaria komputera to uświadamiamy sobie to jak bardzo się myliliśmy. Warto jednak wiedzieć, że obecnie dostępne są pewne techniki pozwalające na stosunkowo szybkie przywracanie danych.

Odzyskiwanie utraconych plików

odzyskiwanie danych wrocławJeśli chodzi o czas potrzebny na odzyskiwanie danych to sporo tutaj zależeć może od tego z jak poważną awarią mamy do czynienia i co było bezpośrednią przyczyną utraty plików. Z reguły jest tak, że najłatwiej odzyskuje się te dane, które straciliśmy na skutek przypadkowego usunięcia. Jeśli nie użyliśmy do usuwania przycisku 'Shift’ to nasz plik można odzyskać z kosza. Jednak jeśli zastosowaliśmy trwałe usuwanie plików to wówczas dane odzyskuje się nieco trudniej ale wciąż jest bardzo duża szansa na to, że odzyskamy plik w całości. Kluczową kwestią związaną z odzyskiwaniem danych jest to by po zauważeniu problemu nie generować zbyt dużego ruchu na naszym nośniku. Mianowicie nie kopiujmy ani nie przenośmy nigdzie naszych danych ponieważ może to skutkować zastępowaniem nagłówków plików i w efekcie odzyskiwanie danych może być znacznie utrudnione. Mało kto wie o tym, że po usunięciu danych w rzeczywistości przez długi czas są one jeszcze dostępne w pamięci komputera. Jednak z czasem informacje o tych plikach są nadpisywane i wówczas szansa na ich odzyskanie znacznie maleje. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest odzyskiwanie danych Wrocław jest jednym z miast, w którym znaleźć możemy sprawdzone firmy zajmujące się na co dzień takimi zadaniami. Wspomniane firmy niekiedy są w stanie odzyskiwać dane z takich nośników, które zostały naprawdę poważnie uszkodzone.

Na dzień dzisiejszy w naszym kraju funkcjonuje wiele punktów, do których możemy się zgłosić z problemem utraty danych z naszych nośników. Takie firmy są w stanie zdziałać cuda. Bywa tak, że udaje się odzyskać dane z dysków twardych, które zostały zalane wodą, podpalone czy też upadły z bardzo dużej wysokości. Dane odzyskuje się jednak nie tylko z dysków twardych. Często słyszy się również o odzyskiwaniu plików z pamięci flash czy też dysków SSD.