22 maja, 2021 Budowa i przemysł 0

Urządzenia do komunikacji na terenie obiektu czy terenu pracy najczęściej wykorzystywane są przez personel bezpieczeństwa, dozorujący chroniony teren. Jest to bowiem najlepsza metoda komunikacji pomiędzy poszczególnymi pracownikami na dużym terenie. Taka forma komunikacji służy jednak w wielu innych miejscach i stanowiskach pracy, przede wszystkim na tych które są położone na dużej przestrzeni.

Urządzenia komunikacyjne do stanowisk pracy

komunikacja bezprzewodowa dla firmNa placu budowy, zestaw krótkofalówek może umożliwić natychmiastową komunikację i wymianę informacji pomiędzy poszczególnymi grupami pracowników, a w zakładzie pracy pozwala na płynne wykonywanie zadań na stanowiskach linii produkcyjnej. Z racji iż radiotelefony nie są urządzeniami szczególnie trudnymi w użyciu, zwłaszcza jeśli zostały uprzednio skonfigurowane przez osobę znającą ich działanie, mogą być używane przez każdego pracownika równie skutecznie. Wielu producentów oferuje całe zestawy wyposażenia komunikacyjnego, wystarczającego do wyekwipowania bardzo licznej załogi, a przynajmniej osób kierujących ich pracą. Komunikacja bezprzewodowa dla firm składa się zazwyczaj z pięciu lub więcej radiotelefonów tego samego typu, ustawionych w identycznym trybie działania, oraz z radiostacji centralnej. Mimo nazwy, owa radiostacja nie jest urządzeniem dużym, i nie przekracza rozmiarami standardowego radia CB do samochodu. Pozwala jednak na znacznie lepsze połączenie wszystkich urządzeń wchodzących w skład lokalnej sieci bezprzewodowej i wzmacnia sygnały radiowe, pozwalając na znacznie dokładniejszą i wyraźniejszą wymianę informacji. Działa również jako osobny radiotelefon, obsługiwany zazwyczaj przez kierownika budowy. Radiotelefony które służą na stanowiskach pracy są niemal zawsze modelami przystosowanymi do trudnych warunków, w jakich niejednokrotnie są używane.

Są one więc nie tylko odporne na uszkodzenia fizyczne czy wstrząsy, ale również wodoszczelne i całkowicie niepodatne na zakurzenie wnętrza. Oprócz tego, owe radiotelefony posiadają fabrycznie wbudowane wzmacniacze, dzięki którym komunikacja odbywa się bez problemów również w otoczeniu wywołującym silne zakłócenia elektromagnetyczne, lub też w miejscach w których fale radiowe są odbijane czy pochłaniane przez działające urządzenia lub metalową konstrukcję.