24 października, 2018 Budownictwo 0

Współczesne oświetlenie posiada szerokie spektrum zastosowań. Może być stosowane nie tylko na ulicach, ale także w przemyśle, biurach, domach prywatnych, a nawet w małych mieszkaniach. Takie oświetlenie jest wyjątkowo bezpieczne i tanie. Jednocześnie spełnia ono dość wysokie normy jakościowe i oczywiście normy bezpieczeństwa. Takie światła całkowicie spełniają oczekiwania klientów.

Użytkowanie lamp liniowych

lampy linioweTradycyjne oprawy świetlówkowe powoli odchodzą do lamusa. Nowoczesny świat wymaga, aby stosować nowoczesne rozwiązania, które są znacznie tańsze w codziennym użytkowaniu, niż świetlówki np. żarowe. Dziś zazwyczaj stosuje się żarówki ledowe, ponieważ to właśnie one sprawiają, że rachunki za prąd są znacznie mniejsze. Poza tym żarówki LED służą znacznie dłużej, a ich walory ekologiczne są niezaprzeczalne. Istnieją dwa sposoby montażu takich lamp. Jednym z nich jest montaż podtynkowy, a drugim nadtynkowy. Np. lampy liniowe podtynkowe montuje się w systemach sufitów podwieszanych typu karton – gips. Z kolei drugi sposób przewidziany jest do montażu bezpośrednio na stropach. Prosta instalacja lamp liniowych oraz niezaprzeczana korzyść w oszczędnościach sprawiają, że tego typu oświetlenie jest często stosowane w wielu domach, a przede wszystkim w biurach, czy na liniach produkcyjnych. Ta technologia potrafi stworzyć jedną linię światła, jasną i wyraźną. Nie ma w niej żadnych stref ciemnych, jak to miało miejsce w przypadku stosowania wielu lamp, ale w odległości od siebie. Nawet odległość kilkudziesięciu centymetrów może stwarzać strefy cienia, które w wielu miejscach są niedopuszczalne. Np. linie produkcyjne do montażu elektroniki wymagają liniowego źródła światła. Tutaj nie nie można dopuścić do stref cienia. Należy je definitywnie wyeliminować, choćby ze względu na precyzję wykonywania różnych prac związanych z tą branżą.

Nie tylko praca, zakłady produkcyjne wymagają doskonałego oświetlenia, które zapewnia oświetlenie liniowe.  Tego typu oświetlenie jest bardzo popularne w barach, dyskotekach itp. Światła w takich liniach są zazwyczaj kolorowe i nie świecą jednostajnie. Chodzi o to, aby były bardziej atrakcyjne, pojawiały się i znikały i często współgrały z muzyką. To też jest oświetlenie liniowe, tylko stosowane do rozrywki, a nie do pracy.