
Najbardziej standardowe urządzenia serwerowe mają wystarczające parametry dla większości posiadaczy, i spełniają ich oczekiwania w każdym calu. Nie wyróżniają się jednak na żadnym polu, dlatego też nieraz można zaobserwować ich wady, jak choćby niewielką pojemność, która ogranicza możliwości składowania danych.
Najbardziej pojemne serwery do przechowywania danych
Mała pojemność serwerów bierze się przede wszystkim z ograniczonej ilości miejsca, przeznaczonego na nośniki danych. W standardowych serwerach ogólnego przeznaczenia mieszczą się zazwyczaj dwa dyski optyczne, co nie jest szczególnie imponującą ilością, zwłaszcza jeśli potrzebny jest serwer do przechowywania danych zapasowych. Serwery pod storage są więc coraz częściej widywane w sklepach z wyposażeniem komputerowym, a takie serwery od początku mają znacznie wyższą pojemność, właśnie w celu możliwości łatwego składowania kopii zapasowych, danych firmowych czy jakiejkolwiek innej zawartości, która nie jest potrzebna ciągle, ale musi być przechowywana. Mają one rozmiary dwukrotnie większe od dowolnego innego serwera, aczkolwiek mieszczą za to sześć, a czasem więcej, dysków optycznych, lub znacznie więcej mniejszych i bardziej kompaktowych nośników półprzewodnikowych. Dzięki tak dużej przestrzeni wewnętrznej można stworzyć ogromny magazyn danych zapasowych, który będzie większy i pojemniejszy od dowolnego innego magazynu na każdym innym rodzaju serwera.
Magazynowe serwery nie mają może szybkości serwerów do aktywnej wymiany danych, aczkolwiek użytkownicy śmiało twierdzą iż są one bardzo stabilne, i nie powodują utraty danych przy bardzo długim składowaniu. Energooszczędna praca powoduje również spadek zapotrzebowania na energię elektryczną w serwerowni, gdyż te serwery działają wyłącznie wtedy gdy są potrzebne.