28 lipca, 2019 Rośliny / zwierzęta 0

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że utrzymuje temperaturę swojego ciała na jednakowym poziomie i jest to konieczne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W ten sposób funkcjonuje jednak nie tylko człowiek, bo dotyczy to również drobiu. Wiedzą o tym doskonale hodowcy drobiu i dlatego interesują się nowoczesnym schładzaniem kurnika, gdyż jest to istotne.

Dlaczego powinno się schładzać kurnik?

systemy schładzania kurnikówChyba każdy człowiek przynajmniej raz w życiu doświadczył, negatywnego działania zbyt wysokiej temperatury i w związku z tym daję sobie sprawę z tego, że organizm zaczyna funkcjonować o wiele mniej wydajnie i zmniejsza się również apetyt. W przypadku drobiu będzie to oznaczało zdecydowanie mniejsze tempo wzrostu, a to wiąże się ze sporymi stratami. Jeżeli w kurniku znajduje się duża liczba sztuk, to tym bardziej nie można pozwolić, żeby temperatura była przesadnie wysoka, bo mogą po prostu umierać, a to jest absolutnie niedopuszczalne. Systemy schładzania kurników wykorzystują wodę do tego, żeby obniżyć temperaturę w takim pomieszczeniu do poziomu optymalnego. Takie obniżenie temperatury może następować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to rozpryskiwanie bardzo delikatnej mgiełki, która będzie unosić się w powietrzu i tym samym poprawi się nie tylko temperatura, ale także wilgotność, bo ona też ma znaczenie. Cena takiej instalacji wbrew pozorom wcale nie jest wysoka i każdy może ją kupić.

Kolejna ciekawa technika opiera się na tym, że powietrze, które znajduje się w kurniku, przepływa przez specjalną instalację, w której znajduje się zimna woda. Następnie schłodzone powietrze wraca do pomieszczenia. Taki system schładzający kurniki jest więc bardzo skuteczny i dlatego cieszy się popularnością. Takie rozwiązania służą człowiekowi naprawdę długo.