30 października, 2018 Zdrowie i dieta 0

Narkomania to zjawisko społeczne polegające na uzależnieniu, do którego dochodzi wskutek krótkotrwałego bądź długotrwałego przyjmowania substancji odurzających, przeciwbólowych środków narkotycznych bądź innych środków o działaniu odurzającym i euforycznym. Narkomania zwykle rozpoczyna się bardzo niewinnie. Wiele osób, nie myśląc o późniejszych konsekwencjach swego czynu, sięga po różne substancje psychoaktywne. Jednak nawet rzadkie zażywanie substancji psychoaktywnych prowadzi do uzależnienia, którego pierwszym objawem jest nieopanowana chęć przyjmowania narkotyku.

Poddając się terapii narkotykowej wyjdziemy z uzależnienia

terapia narkotykowaPo pierwsze osoba uzależniona musi przyznać sama przed sobą, że potrzebuje pomocy. Im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i rozpocznie się leczenie, tym terapia jest skuteczniejsza. Narkoman powinien poddać się leczeniu w specjalnie do tego przygotowanym ośrodku. Będzie tam stale pod opieką lekarzy, pielęgniarek i psychologa. Proces leczenia może trwać od kilku tygodni do nawet dwóch lat. Terapia narkotykowa łączy w sobie terapię substytucyjną i psychoterapię. Terapia substytucyjna wykorzystuje leki, które dają efekty zbliżone do przyjmowanych wcześniej narkotyków. Celem takiej terapii jest złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego poprzez powolne zmniejszanie podawanych dawek aż do ich całkowitego wyeliminowania. Równocześnie uzależniony jest poddawany psychoterapii poznawczo – behawioralnej. Osoba uzależniona uczy się rozpoznawać sytuacje, kiedy sięga po narkotyk. Następnie stosuje się metody, które pomagają zwalczać pokusę. Jest to najskuteczniejsza forma leczenia uzależnienia od narkotyków.Pamiętajmy, żeby wybierać ośrodki posiadające wszystkie niezbędne certyfikaty. Tylko w nich znajdziemy wykwalifikowany personel medyczny i psychologów.

W procesie leczenia niezbędne jest wsparcie psychologa. Uzależniony korzysta również z terapii indywidualnej grupowej. Powinniśmy bacznie obserwować swoich bliskich, których podejrzewamy uzależnienie od narkotyków. Jeśli stwierdzimy, że jest nerwowy, rozdrażniony, obojętny na dziedziny życia, które wcześniej były dla niego ważne możemy mieć podstawy do podejrzeń. Pamiętajmy, że narkomania prowadzi do zatrucia organizmu, powoduje jego stopniowe wyniszczenie, a w konsekwencji staje się przyczyną śmierci.