
Natura wyposażyła kobiety w niesamowicie silny instynkt macierzyński, który pomaga kobietom w odnalezieniu się w nowej roli i podświadomie podpowiada co powinny zrobić z maleństwem. Bycie matką to nie tylko przyjemne chwilę, ale także wiele niepokoju i obaw o to czy dziecko jest zdrowe i czy się najada. Karmiąc piersią ciężko sprawdzić ile dziecko je, ale jest to najlepszy sposób karmienia.
Jak karmić piersią dziecko?
Początki zawsze są trudne, bo kobiety nie mają doświadczenia i nigdy tego wcześniej nie robiły. Co innego jest przeczytać książkę na temat karmienia, a co innego wykarmić już jedno dziecko. Tak naprawdę technikę właściwego karmienia, wypracowuje się na zasadzie prób i błędów, bo nie każde dziecko lubi jeść w tej samej pozycji. Czasem mleko płynie zbyt intensywnie z kanalików mlecznych i dziecko nie może sobie poradzić z takim strumienie, a wtedy staje się markotne i płaczliwe. Najważniejsza jest właściwa technika karmienia, ponieważ jeżeli dziecko niewłaściwie chwyci brodawkę, to może ranić delikatną skórę kobiecych sutków i brodawek, oraz może się nie najadać. Także złe trzymanie brodawki przez dziecko, może się przyczynić do zastojów pokarmowych w piersiach, gdyż dziecko nie będzie równomiernie opróżniało piersi z mleka. Jeżeli mamy poranione sutki – karmienie piersią nie sprawia kobiecie przyjemności, bo jest źródłem bólu i stresu, który może negatywnie wpłynąć na laktację, a nawet ją zatrzymać. W takiej sytuacji trzeba szybko działać, bo dalsze podrażnianie sutków, może skutkować ich krwawieniem, a wtedy należy przerwać karmienie na czas zaleczenia ran. Pomocne w tym mogą być specjalne maści z lanoliną, które intensywnie nawilżają i regenerują delikatną skórę, a co najważniejsze, są bezpieczne dla dziecka i nie trzeba ich zmywać przed przystawieniem dziecka do piersi. Innym sposobem, jest wtarcie w skórę kilku kropli mleka po każdym karmieniu.
Jeżeli sami sobie nie możemy poradzić z problemem popękanych sutków i brodawek, to należy skorzystać z profesjonalnej pomocy doradcy laktacyjnego, który pomoże załagodzić problem i nauczy właściwie przystawiać dziecko do piersi. Problemy z karmieniem najczęściej mijają po około kilku tygodniach, gdyż dziecko się już nauczyło jak ma właściwie chwytać brodawkę mamy.