6 listopada, 2018 Kosmetyka samochodowa 0

Coraz większa liczba kierowców zaczyna się interesować osiągami swoich pojazdów. Głównie wpływa na to świadomość, że samochody także mają swoje maksymalne możliwości, których w warunkach drogowych nie należy testować. Dedykowane dla takich badań są hamownie, miejsca dostosowane do badania maksymalnych osiągów pojazdów, nie narażając ruchu drogowego ani innych osób. Istnieją dwa rodzaje hamowni: silnikowa i podwoziowa. Jednak to ta druga jest znacznie popularniejsza.

Dlaczego kierowcy wybierają hamownię podwoziową?

hamownie podwoziowe samochodoweOba podane rodzaje hamowni zajmują się tym samym. Ale sposób przeprowadzania takich badań znacznie się od siebie różni. Hamownie podwoziowe samochodowe dedykowane są dla każdego kierowcy, który pragnie sprawdzić jakie są maksymalne osiągi silnika pojazdu. W niemal każdym mieście znajduje się minimum jedna taka hamownia, która za odpowiednią opłatą wykona wszystkie testy. Hamownie silnikowe przeznaczone są tylko dla profesjonalnych kierowców, którzy pragną wprowadzać modyfikacje silnikowe. Ten sposób badań jest znacznie kosztowniejszy oraz niedostępny dla zwykłych użytkowników. Hamownia podwoziowa bada wszystkie funkcje silnika znajdującego się w pojeździe, stąd pochodzi jej nazwa. Wpływa to jednak na dokładność testów, ponieważ na takiej hamowni samodzielnie wylicza się średnie wyniki osiągów. Nie da się dokładnie określić specyfikacji silnika, kiedy ten znajduje się w pojeździe. Samochód badany na hamowni zostaje postawiony na odpowiednich rolkach oraz przymocowany do podłoża, by w trakcie badania się nie przemieszczał. Ma on za zadanie rozpędzać rolki, a urządzenie w tym czasie musi brać pod uwagę przyspieszenie pojazdu, masę oraz średnicę rolek i inne czynniki wpływające na zaniżanie osiągów silnika. Aby sprawdzić jak pojazd sprawowałby się w różnych warunkach atmosferycznych stosuje się specjalne obciążenia hamujące rolki. Wtedy pojazd musi zużyć więcej mocy, aby wprawić je w ruch. Wybór rodzaju badania, które ma zostać wykonane zależy od właściciela.

Mimo tego, że hamownie podwoziowe nie są najdokładniejsze, kierowcy darzą je wielkim zaufaniem. Jest to jedyny dostępny dla każdego sposób, by sprawdzić jak silnik radzi sobie z obciążeniami oraz warunkami atmosferycznymi. Warto skorzystać z takiej usługi, by bliżej poznać możliwości swojego pojazdu.