28 marca, 2020 Produkcja i przemysł 0

Sprężyny są elementami konstrukcyjnymi o szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach przemysłowych takich jak rolnictwo, górnictwo, energetyka, motoryzacja itp. Dzieli się je głównie na rodzaje pod względem konstrukcji oraz zastosowania. Najczęściej używanymi są sprężyny naciągowe, naciskowe, śrubowe oraz skrętne.

Zastosowanie sprężyny naciskowej

sprężyna naciskowaWykonane są one z dobrej jakości stali sprężynowej. Ich główną zaletą jest duża odporność na ściskanie dlatego też są inaczej nazywane sprężynami dociskowymi lub ściskanymi. Wykorzystuje się je głównie w przemyśle górniczym, motoryzacyjnym, hutniczym oraz wielu innych. Głównie są używane podczas produkcji maszyn i używane są jako łączniki w połączeniach, które wymagają sprężystości. Mogą służyć jako elementy do przenoszenia małych oraz dużych obciążeń. Wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej lub sprężynowej. Przekrój materiału sprężynowego, który jest w niej zastosowany podzielono na okrągły, prostokątny i wielodrutowy. Jej końce są często spłaszczone co ma na celu zwiększenie powierzchni styku, a sprężyny są śrubowane i wstępnie uginane. Sprężyna naciskowa posiada prześwity, a szczelinę między nimi można skrócić podczas kompresji. Swoją pierwotną długość sprężyna uzyskuje gdy ciśnienie zniknie. Charakteryzują się dużą sztywnością. Sprężyny naciskowe są wykorzystywane wówczas kiedy wymagana jest duża siła przy ograniczonej ilości miejsca. To gdzie będą wykorzystane zależy głównie od tworzywa, z którego wykonano takie sprężyny. Jeżeli będzie ona poddana na kontakt z dużą wilgotnością to powinna być wykonana z materiałów nierdzewnych. W momencie kiedy będą na nią działały duże siły naciskowe to materiał powinien być dużo grubszy i trwalszy. Formowane są one w kształcie walca lub stożka. Sprężyny są często zapomnianym elementem konstrukcyjnym, ale bez nich wiele urządzeń nie działało by prawidłowo.

Zastosowanie sprężyny naciskowej jest bardzo szerokie. Wszystko zależy od tego z jakiego materiału zostały one wykonane. W trakcie poszukiwania odpowiedniej sprężyny tego rodzaju trzeba konkretnie określić jakim warunkom będzie ona poddawana i czego się będzie od niej oczekiwać. Sprężyny te są bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że bez nich jazda samochodem nie byłaby możliwa.