18 maja, 2020 Usługi 0

W Polsce nadal wiele osób boi się korzystać z pomocy psychologa. Utarło się przekonanie, że do psychiatry czy psychologa chodzą tylko „wariaci”. Należy raz na zawsze zakończyć takie myślenie. Jest zupełnie przeciwnie – na Zachodzie, a już przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, większość osób korzysta często z pomocy psychologicznej i uznawane jest to za coś zupełnie normalnego. Przecież jeśli możemy chorować na serce, wątrobę, nerki, to dlaczego nasz mózg również nie może zachorować.

Ujęcie linearne i cyrkularne w terapii systemowej

terapia systemowa krakówZwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy borykamy się w bardzo szybkim trybem życia w stresie. Nie każdy radzi sobie ze wszystkimi problemami i czasami pomoc psychologa jest po prostu konieczna. Psychoterapeuci mają do zaoferowania przeróżne formy terapii. Wśród nich popularnością cieszą się takie terapie jak poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, humanistyczno-egzystencjalna. Nie są to jednak wszystkie rodzaje terapii, z których można korzystać. Na uwagę zasługuje również terapia systemowa kraków ma w tym zakresie wiele do zaoferowania. Wcale nie jest to nowy wymysł, bo terapia tego typu została opracowana i pojawiła się już w latach 40. XX wieku. Jak sama nazwa wskazuje, terapia tego typu opiera się na systemach. Chodzi o to, by podchodzić do spraw nie linearnie ale cyrkularnie. Co to dokładnie oznacza? Otóż podejście linearne mówi, że każda przyczyna ma swój skutek. W podejściu cyrkularnym chodzi o to, że jedno zjawisko wywołuje drugie, ale może w tym samym czasie wpływać na wiele innych zjawisk. Prostym przykładem systemu może być rodzina. To zaś nie znaczy, że terapia może się odbyć tylko wtedy, gdy cała rodzina w niej uczestniczy. Niekoniecznie. Z terapii systemowej skorzystać mogą same dzieci, dzieci z rodzicami czy małżonkowie.

Innym systemem może być związek, dlatego często na terapiach systemowych pojawiają się pary, które przechodzą problemy związkowe. Ujęcie cyrkularne jest łatwe do wyjaśnienia. Jeśli dziecko jest niegrzeczne, matka się złości, narasta jej niechęć. To doprowadza do zwiększenia się dystansu między matką a dzieckiem. Dziecko wyczuwa to i buntuje się jeszcze bardziej. W ten sposób powstaje błędne koło, które trzeba przerwać. Można to zrobić między innymi za pomocą terapii systemowej w gabinecie psychoterapeuty.