
Suwnice pracują wszędzie tam gdzie nie mogą być wykorzystane inne urządzenia transportujące. Charakteryzują się bardzo dużym udźwigiem i bezpieczeństwem pracy. Producenci oferują bardzo różnorodne modele o różnych parametrach pracy ściśle dopasowanych do potrzeb użytkowników. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest utrzymanie ciągłości ruchu przedsiębiorstwa. Wewnątrz hal najczęściej wykorzystywana jest suwnica pomostowa.
Budowa i zalety suwnic pomostowych
Najpopularniejszym rodzajem urządzeń dźwigowych wykorzystywanych w halach produkcyjnych i magazynowych są suwnice pomostowe. Zakres ich wykorzystania nie kończy się jednak na wnętrzach hal ponieważ można je też spotkać na zewnętrznych placach przeładunkowych. Cechą charakterystyczną tego rodzaju suwnic jest sposób umieszczenia torowiska. Spoczywa ono na pewnej wysokości umieszczone na specjalnej konstrukcji lub na ścianach nośnych hali. W tej grupie wyróżniamy suwnice podwieszane i natorowe. Elementem jezdnym suwnic pomostowych są czołownice zaopatrzone w napęd. Elementy stanowią również konstrukcję nośną dla mostów suwnic. Udźwig suwnicy pomostowej zależy właśnie od budowy mostu, a w szczególności ile dźwigarów wchodzi w jego skład. Najczęściej spotykane są mosty jednodźwigarowe i dwudźwigarowe. W zależności od potrzeb udźwig suwnicy pomostowej waha się od kilkuset kilogramów do setek ton. Suwnice tego rodzaju osiągają też różne rozpiętości sięgające nawet ponad 30 metrów. Wszystko po to by zapewnić transport do każdego zakątka hali. Na mostach suwnic umieszcza się ruchome, zaopatrzone w napęd wózki. Dzięki nim istnieje możliwość precyzyjnego manipulowania ładunkiem prostopadle do ruchu mostu oraz w pionie. Producenci dostarczają zawiesia do mocowania ładunków dopasowane do ich budowy i właściwości. Wszystko po to by zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy. Suwnicami steruje się z poziomu zero za pomocą fal radiowych, sterującej skrzynki przewodowej lub z umieszczonej na konstrukcji suwnicy kabiny operatora.
Przed przystąpieniem do prac projektowych przedstawiciel wykonawcy suwnicy dokonuje wnikliwej wizji lokalnej w miejscu gdzie będzie pracować suwnica. Ustalane są wszystkie niezbędne parametry takie jak wersja suwnicy, jej rozpiętość i wymagany udźwig. Omawia się prędkość ruchu suwnicy, rodzaje zawiesi, metodę sterowania i wiele innych. Dobrze zaprojektowana i wykonana suwnica spełni wszystkie pokładane w niej wymagania.