28 października, 2018 Rolnictwo / Hodowla 0

 

Nawóz pod ziemniaki jest pożądany wtedy, gdy jest susza, lub pierwiastki w ziemi wzajemnie się blokują (antagonizm). Wtedy warto rozważyć dokarmienie swoich roślin, ponieważ w innym wypadku może dojść do znacznego ograniczenia plonów. Jest też możliwość, że rośliny rosnąc słabiej, będą narażone na inne choroby, co nie jest zbyt pocieszające w wypadku utrzymywania się ze sprzedaży bulw tej rośliny. 

Ziemniaki, to bardzo popularne rośliny

dolistne nawożenie ziemniakówZiemniaki są uprawiane wszędzie. Jest to roślina, której bulwy jemy codziennie i to w różnej postaci. Któż z nas nie lubi np. frytek, czy ruskich pierogów, albo śląskich klusek? Potrawy te, bez ziemniaka już nie byłyby tak smaczne. Nikt nie wyobraża sobie świata bez ziemniaka. W czasach średniowiecza co raz dochodziło do wielkich głodów, spowodowanych słabymi plonami ziemniaka, lub żarłocznymi stonkami, których ludzie wtedy nie znali, ponieważ – jeśli ziemniak był pozytywnym gościem w Europie, to już podróżująca z nim stonka – nie. Dziś, w wielu małych gospodarstwach po prostu zbiera się stonkę i jej larwy do słoików, po czym się je eliminuje. Przy większych areałach, sprawę załatwiając opryski. Stonka nie jest już groźna, rolnicy bardziej martwią się suszami, czy też zbyt obfitymi opadami deszczu. Poza tym brak pewnych składników w glebie może doprowadzić do zredukowania plonów i oczywiście postępujących za tym strat. W naszej szerokości geograficznej plony są tylko raz w roku, więc i rolnicy mają o co walczyć. Jeśli raz popełnią błąd, nie da się już go odrobić w danym sezonie. Dlatego wielu stosuje dolistne nawożenie ziemniaków, aby wspomóc rośliny we wzroście. Jak wiadomo, naciny ziemniaka się nie je, tylko jego bulwy i to one są najważniejsze. Jednak słaba nacina oznacza słabe plony. Jeśli nacina zostałaby całkowicie zniszczona, ziemniaków nie będzie w ogóle w danym sezonie, a to już są straty.

W dzisiejszych czasach brak ziemniaków w jednym rejonie nie oznacza wcale głodu jego mieszkańców, tak jak to miało miejsce dawniej. Można jeść coś innego. Jest wielu ludzi, którzy w ogóle ziemniaków nie jedzą. Mają one bowiem dość duży indeks glikemiczny i po prostu tuczą. Jednak rolnicy sadząc ziemniaki oczekują dużych plonów i zysków. Aby to uzyskać, trzeba o rośliny dbać – nawozić je, okopywać itp.