29 marca, 2017 Budownictwo 1
ogrodzenie

Ogrodzenie domu ma znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa posesji i domowników, ale także przekłada się w  dużej mierze na to jak prezentuje się całą działkę. O czym zatem należy wiedzieć wybierając ogrodzenie do domu i na co należy zwrócić uwagę przy jego wyborze? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym artykule. 

Montaż ogrodzeń – co należy wiedzieć?

Montaż ogrodzeńBudowa ogrodzenia posesji z zasady nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, niemniej zdarzają się sytuacje w których trzeba dokonać zgłoszenie. Dzieje się tak w przypadku ogrodzenia, które znajduje się od strony ulicy, drogi, placów i wszelkiego rodzaju innych miejsc publicznych. Koniecznie jest także zgłoszenie ogrodzenie, którego wysokość przekracza 2,2m bez względu na to gdzie ono jest stawiane. W takiej sytuacji według www.ekspertbudowlany.pl w zgłoszeniu trzeba zamieścić takie dane jak:

  • materiał z jakiego będzie wykonane ogrodzenie,
  • termin rozpoczęcia prac,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
  • szkic ogrodzenia,
  • mapę z zawartym przebiegiem ogrodzenia.

Po dokonaniu zgłoszenia gmina ma 30 dni na wniesienie sprzeciwy do budowy, jeśli się to nie zdarzy to wówczas można rozpocząć budowę. Samo zgłoszenie ważne jest dwa lata o czym warto pamiętać. Jeśli z różnych przyczyn w czasie tym nie zakończymy budowy całą procedurę trzeba powtórzyć. Montaż ogrodzeń pomiędzy sąsiednimi działkami nie nie jest obarczony przepisami poza tym odnośnie wysokości ogrodzenia, o którym już wspomnieliśmy, Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli sąsiad nie wyrazi zgody na postawienie wspólnego ogrodzenia, może się ono jedynie znajdować na naszym terenie i żaden jego fragment nie może przechodzić na teren sąsiedni.

Rodzaje ogrodzenia – jakie mamy możliwości?

Rodzaje ogrodzeniaWybór rodzaju ogrodzenia w dużej mierze jest kwestią indywidualną, niemniej warto wiedzieć jakie są rodzaje tych popularniejszych ogrodzeń i jakie posiadają one wady i zalety. Do tych powszechniej stosowanych do ogradzania domów jednorodzinnych można zaliczyć takie jak:

  • ogrodzenia aluminiowe,
  • ogrodzenia balustradowe,
  • ogrodzenia panelowe,
  • ogrodzenia z siatki,
  • ogrodzenia drewniane.

Według www.budownictwo.org ogrodzenie siatkowe na dzień dzisiejszy są najpopularniejsze, głównie z racji tego, że są one najtańsze. Są one jednak najmniej trwałe jak i mają niższe walory estetyczne w porównaniu z innymi rodzajami ogrodzeń. Pod względem wizualnym bardzo dobrze prezentują się ogrodzenia drewniane, jednak pasują one raczej dla klasycznych aranżacji. Dodatkowo minusem drewnianych ogrodzeń jest fakt, że wymagają one regularnej konserwacji w innym wypadku mogą one być nietrwałe. Praktycznym rozwiązaniem i nieco bardziej estetycznym w porównaniu z ogrodzeniami siatkowymi jest ogrodzenie panelowe. Zaletą tego typu ogrodzeń jest fakt, że są one stosunkowo tanie, a przy tym dość trwałe, ale należy się liczyć z tym, że nie przesłaniają one zbyt dobrze posesji, co dla jednych może być zaletą dla innych wadą.

Ogrodzenia żaluzjowe czy aluminiowe – które lepiej się sprawdzą?

Ogrodzenia żaluzjoweW ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się ogrodzenia aluminiowe oraz żaluzjowe. Ogrodzenia tego typu wyglądają nowocześnie, a dodatkowo są one dość praktyczne. Warto jednak wiedzieć czym ten typ ogrodzeń się charakteryzuj. Ogrodzenia żaluzjowe mają nowoczesną stylistykę, przy czym jest ona dość ciężka. Ich zaleta jest to, że bardzo dobrze zasłaniają one teren posesji, a dodatkowo są one bardzo trwałe i dobrze zabezpieczone, dzięki czemu z tego typu ogrodzenia są bardzo trwałe. Ogrodzenia aluminiowe to natomiast ich przeciwieństwo, są one równie trwałe i odporne na działanie niekorzystniejszych warunków atmosferycznych jednak przy tym, praktycznie wcale nie przesłania posesji a jedynie ja ogradzają wyznaczając jej granice. Decydując się na ten typ ogrodzeń warto wybierać takie które będą przypominać balustrady stosowane w domu, dzięki czemu powstanie spójna aranżacja. Dobrze sprawdzają się np. czarne ogrodzenia aluminiowe i czarne proste stalowe balustrady, jednak kolorystyka jest tutaj całkowicie dowolna. Należy jednak pamiętać, że ogrodzenia aluminiowe nie gwarantują nam poczucia prywatności co warto mieć na uwadze..

Bramy i ogrodzenia – czyli jak dobrać draby i furtki

Bramy i ogrodzeniaOgradzając własną posesję należy pamiętać nie tylko o doborze odpowiedniego rodzaju ogrodzenia, ale także o tym by wybrać odpowiednie bramy i furtki. Przy ich wyborze przede wszystkim zwracamy uwagę na to by było one praktyczne i funkcjonalne, niemniej bramy i ogrodzenia powinny tworzyć spójną całość, choć nie zawsze muszą one być w dokładnie takiej samej stylistyce. By jednak dobrze się one prezentowały powinny być wykonane z tych samych materiałów lub też częściowo się z nimi łączyć.

Krótko podsumowując

Sposobów na ogrodzenie swojej działki na dzień dzisiejszych jest bardzo dużo. Warto jednak sprawdzić jakie z dostępnych rozwiązań są najtrwalsze i co za tym idzie najpraktyczniejsze.