20 listopada, 2018 Budownictwo 0

 

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jakie zagrożenie sprawia dla siebie i innych użytkowników ruchu drogowego w jego otoczeniu, nie dostosowując prędkości do obowiązujących przepisów. W tym celu stosowane są specjalne elementy infrastruktury drogowej, które mają na celu wymuszenie na kierowcach dostosowania prędkości.

Zastosowanie progów zwalniających

Progi zwalniająceO tym jak bardzo potrzebne są progi zwalniające można się rozpisywać bardzo długo. Ja postaram się skupić na najważniejszych aspektach. Jak już wcześniej wspomniałem progi zwalniające są stosowane po to, aby kierowcy w niektórych miejscach dostosowywali prędkość, do tej która jest określona w przepisach ruchu drogowego. Dzięki temu jesteśmy bezpieczniejsi. Progi stosowane są wszędzie tam, gdy prędkość maksymalna poruszającego się samochodu, motocykla i każdego innego pojazdu silnikowego powinna być ograniczona do minimum. Mam tu na myśli takie miejsca jak parkingi pod supermarketami, okolice przystanków autobusowych, przedszkola i szkoły, osiedla oraz wszędzie tam, gdzie często występuje dużo skupisko pieszych, którzy często przechodzą przez ulicę. W przypadku, gdy dostosujemy prędkość jadąc samochodem przejedziemy przez prób zwalniający, to przejazd odbędzie się gładko. Zbyt duża prędkość przy takim przejeździe może skutkować zniszczeniem naszego pojazdu. Właśnie to ma zmusić kierowców do zachowywania szczególnych środków bezpieczeństwa.

Progi umiejscowione na jezdni, mające na celu ograniczenie prędkości przejeżdzających samochodów stosowane są na całym świecie. Dzięki takim progom, ilość wypadków z udziałem pieszych i pojazdów silnikowych została zminimalizowana prawie do zera. Progi są bardzo dobrze oznakowane, dzięki temu nie ma możliwości, abyśmy takiego progu nie zauważyli.