22 marca, 2021 Rolnictwo i hodowla 0

Opryskiwacze są narzędziami służącymi do wykonywania zabiegów pozwalających na ochronę oraz zasilenie roślin uprawianych w gospodarstwie sadowniczym czy rolnym. Działanie każdego opryskiwacza hydraulicznego jest podobne, jednak warto wiedzieć dokładniej jaka jest ogólna zasada działania. Ważne może być dla nas także to, na jakie parametry należy zwrócić uwagę w momencie doboru odpowiedniego opryskiwacza polowego.

Dobór odpowiedniego opryskiwacza polowego

opryskiwacze polowe noweOpryskiwacze hydrauliczne działają w zbliżony sposób. W zbiorniku znajduje się mieszanka wody ze środkiem chemicznym, natomiast pompa pod ciśnieniem podaje taką mieszankę do rozpylaczy, które powodują opryskiwanie roślin uprawnych. Jeżeli chcemy zakupić opryskiwacze polowe nowe mogą być dobrym wyborem. Przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę przeznaczenie opryskiwacza, czyli do jakiego typu upraw będzie on wykorzystywany. Kolejną ważną kwestią będzie sam mechanizm odpowiedzialny za rozprowadzanie środków chemicznych. Istotna więc będzie zarówno wydajność pompy, jak i rodzaj wykorzystanych rozpylaczy. Same opryskiwacze polowe wykorzystywane są na polach, jednak można je podzielić na kategorie ze względu na rodzaj mocowania do ciągnika. Wyróżnia się więc modele samojezdne, zawieszane oraz ciągnione. Opryskiwacze samojezdne są najbardziej zaawansowane technologicznie. Zazwyczaj składają się z dwóch osi skrętnych, silnika służącego do napędu, pompy opryskiwacza, jak i hermetycznej kabiny, która chroni operatora przed działaniem negatywnych skutków wykonywania oprysków. Jest to najdroższy model opryskiwaczy, który sprawdzi się szczególnie w gospodarstwach wielkoobszarowych oraz w firmach świadczących usługi dla rolnictwa. Opryskiwacze zawieszane mogą być stosowane na mniejszych gospodarstwach, jednak wymagają zastosowania ciągnika rolniczego. Dostępne są modele o różnej szerokości belki roboczej, natomiast same ramy w nowoczesnych modelach są tworzone w oparciu o hydraulikę do rozkładania oraz składania belki.

Reasumując, jeżeli konieczne jest na gospodarstwie zastosowanie opryskiwaczy rolnych, należy zapoznać się dokładnie z dostępnymi na rynku modelami. W zależności od wielkości gospodarstwa oraz możliwości wykorzystania takich opryskiwaczy, kupimy różne typy o szerokim zakresie cenowym.