25 listopada, 2018 Produkcja i przemysł 0

Znajomy z drużyny był bodaj jedyną znaną nam osobą która nie przejmowała się swoją niepełnosprawnością, a nawet potrafiła zrobić z tego całkiem duży atut. Oprócz występów na pokazach, znajomy często uczestniczył również w imprezach fanów fantastyki, gdzie często odtwarzał postacie z gier czy filmów, szczególnie te postacie, które posiadały jakiś rodzaj sztucznych rąk czy cybernetyki, które często własnoręcznie budował. Oczywistym więc było, że w pewnym momencie wpadliśmy na pomysł zrobienia mu idealnego prezentu urodzinowego.

Forma wtryskowa do precyzyjnych odlewów

narzędziownia - forma wtryskowaW całkowitej tajemnicy, i w porozumieniu z ojcem kolegi, który dostarczył nam schemat protezy, jaką kolega nosił na co dzień, zaczęliśmy projektować owy prezent, a mianowicie replikę mechanicznej ręki postaci z ulubionej gdy znajomego. Było to spore wyzwanie, bo mimo iż sama proteza nie była zbyt skomplikowana, to zmodyfikowanie jej w odpowiedni sposób zajęło nam z grubsza kilka miesięcy. Do większości części owej repliki potrzebna nam była jednak odpowiednio precyzyjna forma. Nie było absolutnie żadnej możliwości wykonania takowej ręcznie, gdyż była to robota zbyt skomplikowana i czasochłonna. Wykonaniem musiała więc zająć się fachowa narzędziownia – forma wtryskowa musiała być odpowiednio zaprojektowana, przystosowana nie tylko do współpracy z wybranym przez nas tworzywem, ale również na tyle precyzyjna, by móc bez trudu odlewać ruchome części, które musiały być idealnie dopasowane do siebie, by całość funkcjonowała prawidłowo. Projekt był naprawdę skomplikowany i końcowa forma rozmiarami przypominała te przeznaczone do maszynowych odlewów w zakładach przemysłowych, aczkolwiek spełniała wszystkie nasze wymagania. Narzędziownia również oferowała możliwość samego odlania materiału na zakładowych wtryskarkach, z czego chętnie skorzystaliśmy, nie mając ani narzędzi, ani też większej wiedzy o maszynowym odlewaniu tworzywa.

Końcowy odlew był niesamowicie precyzyjny, a wszystkie części pasowały do siebie idealnie, nie mając absolutnie żadnych skaz czy defektów produkcyjnych, dzięki czemu mogliśmy złożyć cały rekwizyt niemal natychmiast po odlaniu i wyschnięciu materiału. Całość wyglądała niezwykle imponująco, dokładnie tak jak pierwowzór, z czego byliśmy niezmiernie zadowoleni.