
Do wypadów w góry nieraz potrzeba dość dużo sprzętu, szczególnie na wyprawy w wyższe partie gór. Jednym z bodaj najbardziej potrzebnych i najtrudniejszych do dostania elementów są buty. Wbrew pozorom, dobór butów na górskie wędrówki nie jest wcale tak łatwy, jak mogłoby się wydawać, gdyż w zależności od potrzeb, dostępna jest cała gama najróżniejszych modeli o różnych charakterystykach.
Wybór butów do górskich wędrówek
Większość tanich butów, reklamowanych jako obuwie górskie nadaje się tylko i wyłącznie do rekreacyjnej turystyki na sprawdzonych, bezpiecznych szlakach. Tego typu buty są przede wszystkim ciężkie, i bywają niewygodne podczas chodzenia w najtrudniejszym terenie, choć posiadają kilka cech, które przydają się w górach. Do wypraw na trudne szlaki, tudzież do wspinaczki, bardziej odpowiednie będą wzmacniane buty do turystyki górskiej, produkowane przez wielu renomowanych producentów obuwia sportowego. Tego typu buty mają kilka odmian, w zależności od terenu, do jakiego zostały one zaprojektowane, aczkolwiek wszystkie posiadają wiele wspólnych cech. Przede wszystkim, są to buty lekkie i wygodne, mimo dość masywnego wyglądu, i wszystkie posiadają podobną wodoodporną warstwę wewnętrzną, oraz porządną wentylację, by nie męczyć nóg nawet podczas długich wypraw. Podeszwy tego typu obuwia są zwykle bardzo grube, z głębokim, profilowanym bieżnikiem, który zapobiega ślizganiu się nóg na mokrych powierzchniach czy podmokłej ściółce, a dodatkowo, buty przeznaczone do wspinaczki posiadają profilowanie ułożone w taki sposób, by ułatwić utrzymanie nogi na podłożu. Górskie buty, mimo iż posiadają wewnętrzne skorupy z tworzywa sztucznego, chroniące przed uderzeniami, są również usztywniane na kostkach, chroniąc nogę przed kontuzjami spowodowanymi utratą równowagi czy poślizgnięciem na mokrej powierzchni.
Większość modeli, szczególnie egzemplarze przeznaczone do wspinaczki wysokogórskiej, posiada również warstwę termoaktywną, skutecznie izolującą stopy od zewnętrznej temperatury, a jednocześnie odprowadzającą nagrzane powietrze, bardzo poprawiających komfort i wygodę nawet podczas długich górskich wędrówek. Bardziej wyspecjalizowane egzemplarze czasem posiadają metalowe podkucie, pomagające poruszać się po najbardziej nierównym terenie.