5 lutego, 2020 Produkcja i przemysł 0

Najpopularniejszym instrumentem, do pomiaru temperatury jest termometr, każdy z nas sięga po niego, kiedy złapie przeziębienie. Od kilku lat, coraz powszechniej używa się pirometrów, chociaż pierwszy przyrząd tego rodzaju, został zbudowany około 1783 roku przez garncarza Josiaha Wedgwooda. Czym różnią się oba te przyrządy? Dlaczego pirometr wszedł do powszechnego użytku stosunkowo niedawno?

Pirometr a termometr – różnice

pirometr laserowyZasadniczą różnicą jest sposób mierzenia temperatury. Termometr wykorzystuje do tego metodę pośrednią, zmiany właściwości termometrycznej, a pirometr analizuje promieniowanie cieplne, wytwarzane przez badane obiekty. Największą zaletą pirometru, w stosunku do termometru jest to, że działa on bezdotykowo. Może zmierzyć temperaturę przedmiotu znajdującego się w piecu hutniczym, a nawet chmury na niebie! Dlatego pirometr laserowy ma szerokie zastosowanie w przemyśle ciężkim, gdzie trzeba mierzyć temperaturę ciał poruszających się, lub w trudno dostępnych miejscach. Ponad to używa się go do monitorowania nagrzania podzespołów maszyn oraz do kontroli urządzeń elektrycznych i elektronicznych. W budownictwie służy do sprawdzania, czy ściany i sufity są jeszcze wilgotne oraz do wykrywania prądów cieplnych. Pierwsze pirometry mierzyły bardzo wysokie temperatury, powyżej 6000 C. Wraz z rozwojem technologii, udało się opracować takie modele, które mogą mierzyć temperaturę w zakresie od -50 do 6000 C, dzięki czemu można ich używać także poza przemysłem ciężkim. W przemyśle spożywczym, za pomocą pirometru można sprawdzać temperaturę w ladach chłodniczych i zamrażarkach, a także badać temperaturę powierzchni żywności. Można za jego pomocą sprawdzać także stan systemów klimatyzacyjnych i grzewczych. W medycynie służy oczywiście do szybkiego pomiaru temperatury ciała człowieka. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że urządzenie do używania w przemyśle, nie nadaje się do mierzenia temperatury ciała człowieka, bo jest zbyt niedokładne.

Podsumowując, pirometr ma dużo szersze zastosowanie, od tradycyjnego termometru i niewątpliwie zyskuje przewagę dzięki temu, że dokonuje pomiaru dużo szybciej, bo nawet już w 1 sekundę. Do tego jest równie poręczny, można mieć go zawsze przy sobie, na przykład w torbie z narzędziami. Może nawet uratować życie, ponieważ jest wykorzystywany przez straż pożarną, do wykrywania źródła ognia.