23 maja, 2017 Rolnictwo i hodowla 0
gospodarstwo

Praca na roli sama w sobie do łatwych nie należy, a co za tym idzie by gospodarstwo rolne czy hodowlane działało sprawnie konieczne jest stosowanie odpowiednich rozwiązań, które podniosą jego wydajność. W jakie zatem rozwiązanie warto inwestować w przypadku gospodarstwa? W tym artykule przedstawimy kilka istotniejszych rozwiązań, które mogą się przydać każdemu gospodarzowi. 

Podstawowe rozwiązania dla gospodarstwa

przyczepy rolnicze TandemChoć gospodarstwa w Polsce na przestrzeni ostatnich lat bardzo się rozwinęły to nadal podstawowe rozwiązanie jakie usprawniają prace na roli pozostają takie same jak i dawniej. Do tych najbardziej podstawowych można by zaliczyć takie jak ciągniki czy przyczepy i maszyny różnego rodzaju, które to umożliwiają przewożenie zbiorów i wykonywanie różnego rodzaju prac na polu. Należy jednak pamiętać o tym, że choć zasadniczo na każdym gospodarstwie rozwiązania te można spotkać, to jednak nie zawsze są one odpowiednie dobierane. Pamiętajmy o tym, że maszyny stosowane na roli są mocno eksploatowane, a co za tym idzie kupowane powinny one być dobrej jakości, przez co posłużą zdecydowanie dłużej. Jeśli chodzi o przyczepy to np. dobrze sprawdzą się przyczepy rolnicze Tandem, przy czym mogą być to zarówno przyczepy rolnicze nowe jak i używane. Jeśli jednak decydujemy się na rozwiązanie używane, należy dokładnie sprawdzić w jakim stanie jest przyczepy. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli chodzi o ciągniki, przy czym używane pojazdy należy sprawdzać naprawdę bardzo dokładnie.

Przechowywanie nawozu – zbiorniki na nawóz

zbiorniki na nawózWażnym elementem przy uprawie pól jest także stosowanie odpowiednich nawozów, które użyźnią glebę i przyspieszą wzrost roślin uprawnych. Wybór odpowiedniego nawozu jest tu w dużej mierze kwestią indywidualną uzależnioną od rodzaju uprawianych roślin, niemniej bez względu na rodzaj nawozu zawsze konieczne jest odpowiednio przechowywanie. go. Zwłaszcza w przypadku nawozów w postaci płynnej ważne jest to by dobrać odpowiednie rozwiązania. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie jak zbiornik na nawozy rsm. Zbiorniki do nawozów płynnych dostępne są w dwóch wariantach, mianowicie jako zbiorniki dwupłaszczowe lub jednopłaszczowe – obydwie wersje umożliwiają bezpieczne przechowywanie nawozu jak i jego wygodną dystrybucje. Wybierając zbiorniki do nawozu należy przede wszystkim uwzględnić ich pojemność, która powinna być dostosowana do zapotrzebowania gospodarstwa na nawóz.

Automatyzacja prac gospodarskich – jakie rozwiązanie?

paszociągiNa dzień dzisiejszy sprawność działania gospodarstwa można przede wszystkim podnieść poprzez zastosowanie odpowiednich rozwiązań z zakresu automatyki. Do tych istotniejszych rozwiązań na podstawie portalu www.gospodarz.pl można by zaliczyć takie jak:

  • paszociąg,
  • mieszalniki do pasz,
  • dojarki,
  • wyciągi do gnojowicy.

Przy czym największe znaczenie automatyka ma w gospodarstwach zajmujących się hodowlą zwierząt gospodarskich. Tutaj zastosowanie np. paszociągu pozwala na przyspieszenie i usprawnienie całego procesu karmienia, dzięki czemu karmienie odbywa się w równomiernych odstępach czasu i o stałej porze. Fakt ten ma między innymi szczególne znaczenie dla bydła mlecznego. Niemniej należy o tym pamiętać, że nie zawsze jest możliwe zastosowanie rozwiązań z zakresu automatyki w gospodarstwach. Wynika to z tego, że większość z tych rozwiązań dostosowana jest do potrzeb dużych gospodarstw.

Paszowozy – czyli co w zamian automatyki procesu karmienia trzody hodowlanej

paszowozyZastosowanie rozwiązań z zakresu automatyki nie zawsze jest możliwe o czym wspomnieliśmy już powyżej, dlatego warto wiedzieć jakimi rozwiązaniami automatyka może zostać zastąpiona. Jeśli chodzi o wsparcie procesu karmienia trzody hodowlanej. Według www.farmer.pl warte uwagi jest w tym wypadku takie rozwiązanie jak wozy paszowe. Rozwiązanie to dostępne jest w różnych wariantach, zarówno jeśli chodzi o formę załadunku jak i wielkość, dzięki czemu da się je zastosować praktycznie w każdym gospodarstwie. Niemniej należy mieć na uwadze, że paszowozy można zastosować wówczas, kiedy w gospodarstwie jest dostatecznie dużo miejsca by mógł on swobodnie przejechać pomiędzy stanowiskami do karmienia. Wybierając paszowóz warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wielkość, ale także i sposób wykonania, ponieważ są one narażone na działanie różnych czynników szkodliwych.

Na koniec kilka słów:

Rozwiązań, które mogą ułatwić prace  w gospodarstwie jest na dzień dzisiejszy bardzo dużo. Warto dlatego wiedzieć, w które z nich należy przede wszystkim inwestować. Pamiętajmy o tym, że na sprawność działania gospodarstwa mogą wpłynąć zarówno te większe jak i mniejsze usprawnienia.