10 października, 2018 Budownictwo 0

Wielu z nas z przyjemnością spędza wolny czas wykonując różne prace własnym ogrodzie. Jeżeli dopiero zaczynamy interesować się ogrodnictwem i uprawą roślin, z pewnością szybko przekonamy się o tym, że niezbędne są nie jedynie odpowiednie narzędzia, ale również miejsce do przechowywania tak narzędzi jak i warzyw czy gotowych przetworów. Najlepiej w tej roli sprawdzają się piwnice, ponieważ posiadają one odpowiednią izolację od zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Piwniczka ziemna na warzywa, przetwory i wino

piwnica ziemianka na działkęW piwnicy oprócz gotowych przetworów, o ile oczywiście jest to odpowiednio skonstruowana piwnica, można również przechowywać warzywa luzem. Najlepszym rozwiązaniem jest piwnica ziemianka na działkę ponieważ można ją wybudować praktycznie w każdych okolicznościach. Posiada ona szereg zalet. Po pierwsze wspomniana już uprzednio izolacja od warunków atmosferycznych umożliwia przechowywanie warzyw takich jak ziemniaki praktycznie luzem, przykładowo z drewnianych skrzyniach. Ponieważ w takiej ziemiance powinna utrzymywać się stała temperatura, a również, co w tym przypadku bardzo istotne, nie powinny do wnętrza docierać promienie słoneczne, kartofle takie przechować się powinny całą zimę i zwyczajnie nie zacząć puszczać pędów i rosnąć. Również słoiki z przetworami nie powinny ani zacząć się psuć ani popękać pod wpływem mrozu, jeżeli przechowywane są w odpowiedniej piwnicy. Jeżeli zdecydujemy się na konstrukcję nieco większą, możemy również wykorzystać ją przykładowo jako składzik na wino czy nalewki, a także na najpotrzebniejsze narzędzia. Taka ziemianka w ogródku działkowym może również mieć walor estetyczny, ponieważ na jej dachu, który tworzy naturalny kopiec, można posadzić różne kwiaty czy przykładowo założyć ogródek skalny. Oczywiście jeżeli po prostu posiejemy na niej trawę również będzie to wyglądało dobrze.

Piwnica wcale nie musi oznaczać miejsca pełnego pająków i brudnego, do którego wchodzimy jedynie wtedy, gdy coś z niej jest nam absolutnie niezbędne. Gdybyśmy posiadali naprawdę dużo miejsca na postawienie takiej piwnicy, oraz jeżeli produkujemy dużo domowych alkoholi i przetworów, warto może również umieścić w niej miejsce do siedzenia, aby latem, w upalny dzień, można było oddać się przyjemności degustacji własnych wyrobów w chłodnym otoczeniu.