20 maja, 2017 Transport 1

Firm transportowych na polskim rynku na dzień dzisiejszy działa bardzo wiele. Wynika to z tego, że branża transportowa obecnie jest jedną z lepiej rozwijających się gałęzi gospodarki. Należy jednak wiedzieć, że pod pojęciem firmy transportowe, które się wiele ich rodzajów, które to świadczą  usługi przewozu w dość różnym zakresie. Co zatem warto wiedzieć o firmach transportowych? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w tym artykule. 

Firma transportowa – co warto wiedzieć?

Choć założenie firmy transportowej nie jest w dzisiejszych czasach szczególnie trudne to jednak należy się liczyć z tym, że przedsiębiorca zakładający czy też prowadzący taką firmę musi dopełnić odpowiednich formalności. Zarówno w przypadku firmy transportowej zajmującej się transportem międzynarodowym jak i krajowym konieczne jest uzyskanie licencji. W przypadku transportu międzynarodowego o taką licencję występuję się do Głównego Inspektoratu Transportu drogowego, w przypadku firmy działającej w obrębie kraju o uzyskanie licencji występuje się do właściwego starosty dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Co ważne występując o przyznanie licencji należy spełnić specjalne warunki, które można znaleźć między innymi na portalu www.portal-transportowy.pl. Oto one:

Wymóg

Charakterystyka

wymóg dobrej reputacji

wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego (wymóg będzie nie spełniony w wypadku osób karanych za przestępstwa gospodarcze, skarbowe, naruszenie bezpieczeństwa w komunikacji, narażenie środowiska oraz w przypadku osób mających sądowy zakaz wykonywania pracy w usługach transportowych)

wymóg posiadania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych

dokument ten musi posiadać przynajmniej jedna osoba z zarządzających w przedsiębiorstwie lub osoba zarządzająca transportem

wymóg udokumentowania posiadania sytuacji finansowej

sytuacja finansowa musi być zgodna z ilością pojazdów wykorzystywanych do świadczenia usług

wymóg podsiadania tytuły prawnego do dysponowania danym pojazdem

Należy posiadać dokument, który to określi

Co ważne uzyskanie licencji jest zawsze płatne, jednak koszt jej wystawienia zależny jest od rodzaju usług transportowych jakie ma świadczyć dana firma. Czas rozpatrzenia wniosku to zwykle około 15 dni roboczych, a w razie odmowy przyznania licencji przedsiębiorca ma 14 dni na odwołanie się od tej decyzji.

Rodzaje usług transportowych

usługi transportoweJak już wspomnieliśmy na wstępie rodzajów usług transportowych na dzień dzisiejszy jest całkiem sporo, w śród nich można wymienić takie jak:

  • transport pasażerski miejski,
  • transport pasażerski międzymiastowy,
  • transport pasażerski międzynarodowy,
  • taksówki osobowe,
  • transport towarowy pojazdami specjalizowanymi,
  • transport towarowy pojazdami uniwersalnymi,
  • wynajem samochodów dostawczych/ciężarowych z kierowcą.

I choć wszystkie te rodzaje transportu podpina się pod szeroko rozumiane usługi transportowe, to jednak specyfika działania firm w ich obrębie jest dość różna. Czym zatem charakteryzują się firmy transportowe?

Transport towarowy – o czym warto pamiętać?

bagażówkaTransport towarowy jest obecnie najbardziej rozwinięta gałęzią transportu, zarówno jeśli chodzi o przewozy krajowe jak i międzynarodowe. Jeśli chodzi o transport międzynarodowy na najpopularniejszy jest transport Anglia Polska, Niemcy Polska czyli w obrębie najbliższych krajów. Wynika to z racji tego, że na szeroką skale prowadzony jest handel, – transport ciężarowy, ale także i z racji tego, że coraz częściej część rodziny mieszka właśnie w tych krajach, a  co za tym idzie wiele osób prywatywnych nadaje także paczki za granice, a co za tym idzie mamy w tym wypadku zwykle do czynienia z transportem towarowym świadczonym przez firmy kurierskie. Niemniej ten rodzaj usług jest także bardzo rozpowszechniony i w obrębie samego kraju. Na teranie kraju dość popularnym rodzajem usług transportowych w ostatnim czasie stało się także taxi bagażowe. Warto pamiętać o tym, że bagażówka choć jest dość specyficzną formą działalności także jest zaliczana do tego rodzaju usług. Niemniej rozwiązanie to nie jest wykorzystywane na tak dużą skalę jak transport ciężarowy czy kurierski.

Transport osobowy – na co warto zwrócić uwagę?

przeprowadzki z AngliTransport osobowy jest nieco mniej rozwinięty niż ten towarowy, jednak jest on nadal znaczącą gałęzią usług transportowych. Szczególną rolę w ostatnich czasach zaczął odgrywać transport międzynarodowy. Powszechnie się z niego korzysta obecnie nie tylko wyjeżdżając na wczasy, czy w sprawach służbowych, ale także i w trakcie przeprowadzki z Anglii czy do innych krajów europejskich. W gorszym stanie jest obecnie transport osobowy krajowy, wynika to z dużej liczby prywatnych samochodów, choć także liczba firm świadczących tego rodzaju usługi pozostaje duża.

Podsumowując temat

Firm transportowych jest obecnie bardzo wiele, należy się jednak liczyć z tym, że zakres działania mocno się od siebie różni i co więcej, że świadczone przez nie usługi mogą być na różnym poziomie. Dlatego, jeśli musimy skorzystać z tego rodzaju usług warto zorientować się w tym temacie.