15 kwietnia, 2021 Maszyny i Urządzenia 0

W obecnych czasach bardzo duża rolę odgrywają w zakładach produkcyjnych tak zwane maszyny wytrzymałościowe. Maszyny te są używane przede wszystkim, aby zapobiec występowaniu wad fabrycznych różnych produktów. Dzięki nim można wykryć, czy dany surowiec nadaje się do użycia w zastosowaniach produkcyjnych, czy też nie.

Zalety przenośnych twardościomierzy

mały twardościomierz przenośnyAby mieć pewność, że użycie danego surowca nie spowoduje spadku jakości produktu końcowego, konieczne jest jego przetestowanie. Obecnie niemal stałym wyposażaniem każdej fabryki są więc maszyny wytrzymałościowe. Miały one do tej pory wiele wad. Najpoważniejszą jednak do tej pory były spore rozmiary tych maszyn, które powodowały, że były problemy z przetestowaniem niektórych surowców. Na szczęście w obecnych czasach są już dostępne tak wygodne maszyny wytrzymałościowe, jak na przykład mały twardościomierz przenośny. Co ciekawe, maszyny ta pod względem swoich funkcji, możliwości, czy dokładności pomiarów, nie odbiega jakość mocno od tych pełnowymiarowych twardościomierzy. Wszystko dzięki technologii miniaturyzacji, która została zastosowana również podczas projektowania tego typu urządzenia do badania wytrzymałości surowców. Obecnie maszyna ta cieszy się  szczególna popularnością, ze względu na zmianę specyfiki działania wielu zakładów produkcyjnych. Coraz częściej bowiem zachodzi potrzeba zmiany siedziby takiego zakładu, wobec tego im więcej kompaktowych maszyn posiada dane przedsiębiorstwo, tym taka przeprowadzka ma sprawniejszy przebieg. Oprócz tego biorąc pod uwage zazwyczaj bardzo duże rozmiary hal produkcyjnych, możliwość przeniesienia twardościomierza w każde jej miejsce jest z pewnością sporym udogodnieniem tych właśnie urządzeń. Wszystko to powoduje, że obecnie kompaktowe twardościomierze staja się coraz bardziej popularne. Można przy ich pomocy testować takie same surowce jak przy użyciu pełnowymiarowych twardościomierzy, to jest stal, gumę techniczną, a także wiele innych materiałów. Właśnie to sprawia, że są one tak popularne.

Obecnie niemal żaden zakład produkcyjny nie mogły się obyć bez profesjonalnych maszyn wytrzymałościowych. Dzięki nim bowiem możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości, leżących po stronie użytych surowców. Tym samym, znacznie łatwiej jest zapobiec wystąpieniu wad fabrycznych.